Masz niewykorzystany urlop z zeszłego roku i zastanawiasz się czy możesz go jeszcze wykorzystać bądź ile czasu zostało Ci jeszcze na jego wykorzystanie. W poniższym artykule znajdziesz informacje o zaległych urlopach.
Pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 bądź 26 dni w roku (w zależności od stażu pracy). Na wykorzystanie urlopu pracownik ma cały rok kalendarzowy, podczas którego nabył do niego prawo. Może jednak wystąpić sytuacja podczas, której pracownik z jakichś powodów nie wykorzystał przysługującego mu urlopu, w takim przypadku wykorzystanie go musi nastąpić do 30 września następnego roku kalendarzowego.
Przykład: Pani Basia nie wykorzystała przysługującego jej urlopu w roku 2020, zatem jej zaległy urlop musi zostać wykorzystany w roku 2021 do dnia 30 września.
W przypadku niewykorzystania urlopu pracodawca musi dopilnować, aby pracownik udał się na taki urlop do 30 września ponieważ w przeciwnym razie będzie musiał ponieść karę grzywny w kwocie od 1000 do 30 000 zł (wg.: art. 282 § 1 pkt 2). Oczywiście pracodawca ponosi odpowiedzialność tylko w sytuacji, gdy sam nie dopilnował urlopu pracownika. W chwili, gdy wykorzystanie urlopu przez pracownika było niemożliwe z powodów leżących po stronie pracownika, pracodawca nie ponosi odpowiedzialności za niewykorzystany urlop.
Urlop niewykorzystany w czasie do 30 września nie podlega jednak od razu utracie. Gdy pracownik będzie rościł o urlop wraz z dniem 1 października w takim przypadku urlop ulegnie przedawnieniu dopiero 3 lata po zgłoszeniu roszczenia. Zatem 30 września tego roku przedawnią się wszystkie niewykorzystane urlopy z 2020 roku.
Źródła: art. 282 § 1 pkt 2