Podejmowanie pracy podczas wakacji

Podjęcie pracy przez osobę młodocianą wymaga spełnienia określonych warunków i przestrzegania przepisów dotyczących czasu pracy i obowiązków przez niego wykonywanych. W podanym artykule znajdziesz ważne informacje na temat zatrudniania pracowników młodocianych.

Wymagania wstępne jako pracownik młodociany

Pracownik młodociany musi:
– mieć co najmniej ukończoną ośmioletnią szkołę podstawową oraz
– posiadać świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca, którą zamierza wykonywać nie zagraża jego zdrowiu.

Gdy spełnia te wymogi pracodawca może zatrudnić go na podstawie umowy o pracę, przy czym zapewnić musi odpowiednią opiekę i wsparcie, aby pracownik młodociany mógł bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki.

Jaką pracę może wykonywać pracownik młodociany?
Pracownik młodociany może wykonywać tylko prace lekkie, które nie będą zagrażały jego życiu, zdrowiu ani rozwojowi fizycznemu oraz psychicznemu. Praca nie może również kolidować z nauką osoby młodocianej. Po konsultacji z lekarzem medycyny pracy pracodawca ustala zakres pracy, które zamierza zlecić młodocianemu. Taka lista musi zostać zatwierdzona przez inspektora pracy oraz przed rozpoczęciem pracy ukazana zostać pracownikowi.

Przykłady prac lekkich
– zbieranie owoców (z ograniczeniem dźwigania ciężkich przedmiotów)
– przenoszenie dokumentów i sprzętu biurowego
– prace pomocnicze np. jako goniec
– sprzątanie wnętrz i pomieszczeń
– prace porządkowe wokół budynków
– obsługa komputera, drukarki, faksu

Czas pracy
Pracowników młodocianych obowiązują specjalne zasady dotyczące czasu pracy. Jeżeli pracownik ma ukończone 16 lat i podejmuje się pracy w wakacje może pracować maksymalnie 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Taki wymiar pracy obowiązuje również w przypadku podjęcia pracy u różnych pracodawców. Przy podpisywaniu umowy pracownik młodociany musi ukazać oświadczenie informujące o zatrudnieniu lub jego braku u innego pracodawcy.

Pracownicy przed 16 rokiem życia
W przypadku gdy pracownik nie ukończył jeszcze 16 roku życia może on jedynie przystąpić do pracy za zgodą rodzica lub prawnego opiekuna oraz po uzyskaniu zezwolenia od inspektora pracy. Zatrudnienie pracownika przed ukończeniem 16 roku życia jest dozwolone tylko w działalnościach kulturowych, artystycznych, sportowych lub reklamowych. Osoba, która ukończyła 15 rok życia może zostać zatrudniona w celu przygotowania zawodowego. Nie może jednak wykonywać prac w nadgodzinach.

Umowa na czas określony
Umowa na czas określony zawierana zostaje na wcześniej ustalony okres (np. 1 tydzień, 1 miesiąc). W takiej sytuacji po wygaśnięciu ustalonego w umowie czasu umowa automatycznie wygasa, a pracodawca ani pracownik nie mają obowiązku wypowiadania umowy. Umowa ta może zostać rozwiązana wcześniej za zgodą obu stron bądź jednostronnie z zachowaniem odpowiedniego okresu wypowiedzenia. W sytuacji, gdy pracodawca wypowiada umowę musi podać przyczynę tego wypowiedzenia, pracownik nie posiada takiego obowiązku.

Cele zawierania umowy na czas określony
– zastępowanie nieobecnego pracownika
– praca sezonowa, dorywcza

Obowiązki pracodawcy
Przed rozpoczęciem pracy pracodawca musi na piśmie potwierdzić warunki pracy. Umowa zawierać powinna informacje o stronach, rodzaju pracy, wynagrodzeniu, wymiarze czasu pracy, dniu rozpoczęcia pracy oraz okresie trwania umowy. Przed rozpoczęciem pracy pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika młodocianego na badania lekarskie oraz zapewnić mu odpowiednie szkolenie BHP.

Źródło: www.pit.pl

19 lipca 2024