Pracownik ma możliwość przesunięcia terminu swojego urlopu. Sprawdź w jakiej sytuacji możesz starać się o inny termin urlopu oraz czy pracodawca również może przesunąć Twój urlop bez Twojej wiedzy.
Nierozpoczęty urlop wypoczynkowy może zostać przesunięty z powodu:
- przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy (art. 165 k.p.),
- ważnych przyczyn wskazanych przez pracownika nie stanowiących jednak przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy (art. 164 k.p.);
- szczególnej potrzeby pracodawcy (art. 164 k.p.)
Przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy
Poniżej przedstawione zostają przykładowe przyczyny, przez które według art. 165 k.p. konieczne jest przesunięcie nierozpoczętego urlopu wypoczynkowego:
- czasowa niezdolność do pracy na skutek choroby,
- izolacja w związku z chorobą zakaźną,
- powołanie na ćwiczenia wojskowe w ramach pasywnej rezerwy, stawienie się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie albo stawienie się do pełnienia służby w aktywnej rezerwie, na czas do 3 miesięcy,
- urlop macierzyńskiego (a także ojcowski, rodzicielski, na warunkach urlopu macierzyńskiego).
Jest to tylko kilka przykładowych pozycji, jednak nierozpoczęty urlop może zostać przesunięty w każdej sytuacji usprawiedliwiającej nieobecność pracownika.
Przyczyn wskazane przez pracownika
Według art. 164 par. 1 k.p. każdy pracownik posiada możliwość przesunięcia urlopu w indywidualnych przypadkach, które uniemożliwiają mu wykorzystanie urlopu w wyznaczonym terminie. Do powyższych przyczyn należą np. wydarzenia rodzinne uniemożliwiające wyjazd, nieuzyskanie wolnego przez partnerkę (partnera) itp.
Aby doszło do przesunięcia terminu urlopu pracownik złożyć musi odpowiedni wniosek wskazujący przyczynę, a pracodawca musi wyrazić zgodę.
Szczególne potrzeby pracodawcy
Pracodawca ma prawo do jednostronnego (nie uzgadniając tego z pracownikiem) przesunięcia terminu urlopu pracownika. Jednakże wykorzystać je może tylko w sytuacji, gdy nieobecność pracownika mogła by spowodować zakłócenia w trybie pracy firmy. Dodatkowo te okoliczności nie mogły być znane pracodawcy podczas ustalania planu urlopu.
Źródła: sip.lex.pl, Rozporządzenia Ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1632)